این دوره و زمانه در هر خانه ای حداقل یک دستگاه مودم Wi-Fi یافت می شود. از طرفی این دستگاه ها امواج دارند و در برخی مقاله ها به خطرات یا اثرات مضر آن پرداخته شده است. اما نظر شما چیست؟ آیا ممکن است مودم شما موجب سرطان شود؟ در ادامه با نوین همراه باشید.

امواج Wi-Fi ؛ بی خطر یا سرطان زا ؟

ximg_56994e770119a.jpg.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.ptaNVFS90Q

خب در اول باید بگوییم که خیر! مشکلی وجود ندارد و یک دستگاه Wi-Fi قرار نیست سلامتی شما را به خطر بیندازد. خب این از اصل داستان، اگر می خواهید راجع به اثبات آن بیشتر بدانید کمی پایین تر با برسام همراه باشید

تاکتیک های ترساندن تنها برای جذب مخاطب است

رسانه است دیگر! کاری نمی شود کرد! وقتی در اینترنت جستجو می کنید راجع به خطرات دستگاه های مدرن پزشکی، تلفن های همراه، رانندگی در تهران (!)، یا حتی گرم کردن غذا در مایکرویو می خوانید. خب امواج وای فای چرا از این مستثنی باشند؟!

در این میان مردم هم، مشکلاتشان را به مودم شان ربط داده اند و گفته اند بیش فعالی کودکان، بیدار شدن نیمه شب، سرطان و … همه مربوط به این دستگاه است! که البته شواهد مستندی نیز وجود ندارد.

مردم نیز که از شایعه و ترس خوششان می آید! بر روی آن کلیک کرده با اشتیاق می خوانند و با دوستان شان نیز به اشتراک می گزارند! اما خب ما که نمی توانیم افراد را از اشتباه مصون کنیم، در عوض می توانیم احساسات اشتباه آن ها را به گونه ای بهتر هدایت کنیم.

امواج Wi-Fi

هر تشعشعی رادیو اکتیو نیست!

برای دانستن بی خطر بودن Wi-Fi باید ابتدا برخی بنیان های ارتباطات رادیویی را بدانید.

با شنیدن تشعشع یا Radiation به یاد چه می افتیم؟ بمب اتم و رادیو اکتیو ها. که البته در این باره نیز برخی گمانه های غلط وجود دارد، اما خب بگذریم، آن ها بسیار خطرناک هستند.

تشعشع ها مربوط به رادیو نیستند، یعنی نه FM نه امواج دیگر، بلکه حتی نور هم یک نوع تابش یا تشعشع محسوب می شود اما خب نوع آن ها مثلا الکترومغناطیس و … با یکدیگر تفاوت دارد. هر گاه نور آفتاب طلوع می کند در واقع بدن شما از آن، پرتودریافت می کند.

حتی اگر به موزیک گوش می دهید به این دلیل است که تابش وجود دارد. هر چیز بدون سیم بر این پایه استوار است، حتی تلویزیون و ماهواره ها.

امواج Wi-Fi

تنها مسئله مهمی که وجود دارد اینجاست که اشعه ها به دو نوع یونیزه و غیر یونیزه تبدیل می شوند. نوع یونیزه یا یونیده بسیار خطرناک می باشد و شامل پرتو های X-ray، Gamma و برخی دیگر مانند نور ماورای بنفش می باشد که همه آن ها برای سلامت ما مضر می باشند. عنصر کلیدی مطرح طول موج آن می باشد که با مشاهده تصویر پایین می توانید به قدرت بیشتر در طول موج یا لاندای کمتر پی ببرید.

تابش های یونیده این نام را دریافت می کنند چون قدرت کافی برای ناپایدار کردن و خارج نمودن الکترون ها از مدارشان را دارا هستند.

اما در رابطه با تابش های یونیده نشده یا اشعه های معمولی این خطر به طور کلی از بین می رود.

نتیجه گیری

امواج Wi-Fi

به طور کلی بیشترین خطر موقعی شما را تهدید می کند که برای آزمایش های گوناگون در زیر دستگاه های MRI یا XRay هستید که البته این امواج توسط متخصص کنترل می شود.

یک مودم معمولا ۱ وات قدرت دارد که در مقایسه با مایکروویو ۷۰۰ واتی نیز مقدار قابل توجهی نیست. اگر شما مودم را در دستان تان بگیرید ضرری به شما متحمل نمی شود تازه چه برسد به این که از شما ۲۰-۳۰ متر فاصله داشته باشد و قدرت اندک هم در این فاصله ضعیف و ضعیف تر شود.

امیدواریم از این نوشته لذت برده باشید

با برسام همراه باشید

مطالب مرتبط:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *